anasayfa
Ayvalık ve Sarımsaklı

Ayvalık ve Sarımsaklı

Ayvalık ve Sarımsaklı

Doğal ve turistik zenginlikleri yönünden Ege'nin en önemli yörelerindendir. Doğusunda Bergama, batısında Ege Denizi,kuzeyinde Burhaniye ve Güneyinde Dikili ile çevrilidir.

İlçe merkezi, deniz kıyısında Yaylacık ve Kaplan dağlarının kıyıya doğru alçalan eteklerinde kurulmuştur. Yük ve yolcu gemilerinin yanaştığı iskele ve yat limanı vardır.

Akdeniz iklimi özelliği taşıyan ilçece yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Çanakkale - İzmir ve Balıkesir - İzmir karayolları ilçenin ulaşımını sağlar. 

İlçenin ekonomisi tarım ve tarıma bağlı sanayiye dayalıdır. Başlıca tarım ürünü zeytin ve pamuktur. Ayrıca çamfıstığı ve mandalina yetiştiriir. İlçede bağcılık da gelişmiştir. Zeytinyağı, sabun ve çırçır fabrikaları başlıca sanayi kuruluşlarıdır. Şeytan sofrası denilen kayalık bölgeden ilçenin kuşbakışı manzarası ve güneşin batışını izlemek çok keyif vericidir. Sarımsaklı, Çamlık, Armutçuk, Bağyüzü, Şahinkaya ve Altınova en güzel sahilleridir. İlçede deniz, kum ve tabii güzellikler bir aradadır.  
 Ayvalık'ta 25 okul bulunmaktadır. 145 öğrencisi bulunan Ayvalık Meslek Yüksekokulu turizm ve işletme olarak iki branşta eğitim vermektedir. Ayvalık merkezinde 1 devlet hastanesi1 verem dispanseri, 1 sağlık ocağı; Altınova, Küçükköy, Bağyüzü ve Alibey adasında 1'er sağlık ocağı bulunmaktadır.

Sarımsaklı Yarımadası'nın devamında yeralan adada 70 yıl öncesine kadar bir psikoterapi merkezi vardı.Hastaları doğa güzelliklerinin iyileştirmesi düşünülerek yapılmıştı.

 

 

ayvalık ve sarımsaklı

Ayvalık ve Sarımsaklı